Na co si dát pozor při optimalizaci daní?
Contents
Kdo podniká, tak ví, že optimalizace daní není vůbec jednoduchá. Proto jsme si pro vás připravili několik tipů, na co byste si měli dát pozor.
Optimalizace daníne vždy znamená úprk do exotických končin. Daňové ráje totiž v některých případech nemohou nabídnout takové možnosti jako Česko. Tedy alespoň co se týče optimalizace daňové povinnosti. Co všechno můžete udělat, aby vaše firma zaplatila co nejméně na daních?
Vypracujte si přehledný plán
Nejprve je dobré vypracovat si plán, kde se aktuálně nacházíte a kam míříte. Zpracujte ho na konci starého roku, případně na úplném začátku toho nového. Budete tak mít dokonalý přehled o tom, kolik prostředků poputuje do vaší pokladnice a kolik půjde zase ven. Jestliže se pak dostanete na vysoký daňový základ, můžete uvažovat nad některou z možností uvedenou níže.
Výdaje
Utratit veškeré peníze na konci roku a doufat, že se vám tím sníží daňový základ. Tak to ale nedunguje. Pokud vedete účetnictví, jen některé položky jsou pro snížení daňového základu uznatelné. Platí to například u výdajů na pořízení majetku. Jestliže budete pořizovat majetek s hodnotou do 40 tisíc korun, můžete jej jednorázově odečíst z daní v tom samém roce. Jestliže ale tuto částku překročíte, budete jej odepisovat tři roky.
Nákupy se slevou
Lidé, kteří nepodnikají, si často myslí, že podnikatel může ušetřit nákupem majetku nebo věcí a odečíst si je z daní. Tímto způsobem pak může tyto věci získat zdarma. To ale není pravda. Do daňově uznatelných výdajů se započítává jen taková částka, kterou by podnikatel zaplatil na daních, pokud by tento nákup nerealizoval. U právnických osob tak může sleva činit 19 procent, u fyzických i více než 40 procent. Důležitým je ale v tomto případě zisk na konci roku. Jestliže se vaše firma dostane do ztráty, na nákupu tak či tak proděláte. Vaše daňová povinnost by totiž byla nulová a vy byste tímto způsobem rozhodně neušetřili.