Na co si dát pozor při nákupu investičního zlata?
Investiční zlato bylo v minulosti doménou bohatých lidí. Dnes už do něj vkládají peníze rovněž drobní střadatelé, kteří mají oprávněný strach o své uspořené finanční prostředky. Inflace je totiž výrazně znehodnocuje. Jako dobré řešení se jeví investice do zlata. U něj je však zapotřebí si dát pozor na několik aspektů.
Všímejte si prodejce
Při nákupu (i prodeji) je nutné se ohlížet na to, kdo vám investiční zlato nabízí. Vyhněte se firmám, které nabízejí „nejlepší“ podmínky, aniž by za sebou měly nějakou historii. První pravidlo při nákupu investičního zlata zní: Volte obchodníka, který má zkušenosti, dobré recenze a dohledatelnou minulost.
Porovnávejte ceny
Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Je proto zapotřebí srovnávat nabídky jednotlivých prodejců, jejich sortiment se může lišit klidně až o deset a více procent. Veškeré zlaté slitky jsou do tuzemska dovážené, a to nejčastěji ze švýcarských a německých rafinérií. Srovnáním jednotlivých obchodníků můžete zjistit, že některý z nich je schopný vám investiční zlato prodat s výraznou přirážkou, než je aktuální cena zlata. Zbytečně pak proděláte, přestože se investice do zlata může v konečném důsledku vyplatit.
Proč investovat do zlata?
Ti z vás, kteří váhají nad investicí do zlata, určitě zpozorní, když vám sdělíme, že je zlato ve formě slitků a mincí osvobozeno od DPH. Nemusíte tak počítat s daní ve výši 21 %, jako je tomu v případě jiných investičních příležitostí. U zlata navíc neriskujete, protože cena zlata v průběhu času neustále roste. Budete-li dostatečně opatrní při volbě prodejce, nemusíte mít strach, o ztrátu vložených peněz, ba je spíše zhodnotíte.