Kdy je lepší hypotéka a kdy úvěr ze stavebka?

Rate this post

Jak financovat bydlení? Nabízí se hypotéka, nebo úvěr ke stavebnímu spoření. Čím se liší, co je lepší a jak je to se získáním? Podívejte se na porovnání obou produktů

Nové bydlení, rekonstrukce nebo se chystáte stavět? Na to všechno budete samozřejmě potřebovat nemalé finanční prostředky. Jenže kde je získat? Pokud nepatříte k těm několika málo lidem, kterým se takové částky bez využití povalují na účtu, pak musíte požádat o pomoc nějakou finanční instituci.

Populární jsou obě varianty

A nabízí se v podstatě dvě základní možnosti. Můžete si vzít hypotéku nebo také zažádat o úvěr ke stavebnímu spoření. Která z těchto variant je lepší a výhodnější? Vždy to záleží na několika aspektech. Například je důležité, zda můžete ručit nemovitostí nebo také jaká je vaše aktuální finanční situace. Čtěte dá a zjistěte, jaké jsou výhody a nevýhody obou nabízených možností.

Řádný úvěr ze stavebního spoření

Nárok na úvěr ze stavebního spoření má každý, kdo již naspořil alespoň 40 % své cílové částky, ukládá si peníze již alespoň 2 roky a splnil případné jiné interní požadavky spořitelny.

  • Velkou výhodou je to, že často nemusíte dokládat svůj příjem.
  • Řádný úvěr lze doplatit kdykoliv a bez sankce.
  • Nemusíte ručit nemovitostí.

Hlavní nevýhodou je většinou vyšší úroková sazba, než má hypotéka. Někdy také mohou spořitelny požadovat zajištění dluhu pomocí ručitele. Řádný úvěr ze stavebního spoření se tedy hodí spíše pro situace, kdy potřebujete menší obnos financí na rekonstrukci.

Hypotéka

Hypoteční úvěr musí být vždy zajištěn zástavou nemovitosti. Úroková sazba bývá zpravidla nižší a pravidla předčasného splacení se mohou mírně lišit banka od banky. Vždy však platí, že je možné dluh zdarma předčasně splatit před koncem fixace a také jedenkrát ročně splatit čtvrtinu dlužné částky. Hypotéka je tedy především výhodná, pokud nemovitost kupujete a můžete s ní zároveň ručit. Pro rekonstrukce na bydlení je vhodnější stavební spoření.

Hypotéka láká na dobrý úrok

S hypotékou dosáhnete zpravidla na nejlepší úrokové sazby a také delší splatnost. Nevýhodou ale je, že pro poskytování hypoték jsou nastaveny přísnější podmínky, a ne každý na ni v dnešní době dosáhne. Limitováni jsou lidé, kteří podnikají anebo tací, kteří mají v domácnosti jen jeden příjem. Hypotéka však při plánovaném nákupu nemovitosti zůstává nejlepší (a také vlastně jedinou možností). Pokud budete mít štěstí a podaří se vám sjednat výhodný úrok i délku fixace, neměli byste mít se splácením problémy a investice se vám vrátí.

Kalkulačky pomohou

Pokud o hypotéce přemýšlíte, ověřte si, zda na ni při svých příjmech a finančních situaci dosáhnete a případně za jakých podmínek. Může vám k tomu pomoci hypoteční kalkulačka. Do té jednoduše zadáte několik údajů o svých příjmech a rodinné situace a zjistíte, kolik a za kolik by vám ta která finanční instituce nabídla. Dobrým nápadem může také být využít služby finančního poradce, který se na trhu lépe orientuje a vyzná se ve všech možnostech.

Podobné články...