Jak se nespálit při výběru správného kouče
Zatímco v minulosti byl osobní koučink výsadou jenom sportovních profesionálů nebo filmových hvězd, dnes si svého životního mentora může najít prakticky každý. Pokud cítíte, že se potřebujete hnout z místa, ovšem sami to nesvedete, je načase vyhledat odborníka, který se profesnímu koučinku věnuje a který vás motivuje k uskutečnění razantních kroků ve vašem životě. Při výběru si však dejte pozor na to, ať se nespálíte.
Stejně jako v jiných aspektech života, i v tomto případě se můžete spálit. A tato pravděpodobnost se bohužel násobí s lidským odhodláním něco ve svém životě udělat. Pokud jste navnadění změnit svůj dosavadní život, často se slepě svěříte do rukou amatérovi, který bude jen ztrátou času a peněz. Proto zaměřte svou pozornost na několik věcí, a to na:
Vzdělání kouče
Pokud si vybíráte osobního kouče, který vás provede na vaší cestě k úspěchu, dívejte se na jeho vzdělání. Je chybou, pokud se klient nedívá na vzdělání či to, jestli jeho favorit podstoupil koučovací výcvik. Nemusí mít nutně zahraniční certifikát o výcviku, i v tuzemsku se najde řada kvalitních výcvikových center.
Jak dlouhá je jeho praxe?
Co by vás také mělo zajímat, tak praxe, respektive jeho délka. Nechcete se přece vkládat do rukou nezkušeného člověka, pro kterého budete pomyslným pokusným králíkem. Je velký rozdíl mezi tím, jestli má člověk “odkoučováno” sto nebo tisíc hodin. Zejména se ptejte na zkušenosti, jelikož zkušenosti z praxe jsou k nezaplacení.
Sedli jste si?
Než svolíte ke spolupráci, zeptejte se sami sebe na svůj pocit. Je důležité, abyste si sedli. To je stěžejním kamenem budoucího úspěchu. Mezi vámi se musí vytvářet důvěra, která se však nevytvoří, pokud je vám kouč nepříjemný nebo pokud mu nevěříte už od pohledu. V tomto bodě dejte na svou intuici, která vám jistě dobře napoví.