Doba je nejistá. Jak si pojistit výpadek příjmu?

Rate this post

Výpadek příjmu může zastihnout každého z nás, ať už je jeho příčinou nenadálá ztráta práce, nemoc, či úraz. A dávky v nezaměstnanosti či nemocenská vám náhlou ztrátu pravidelného příjmu nemusí vynahradit dostatečně. Jak se pojistit proti výpadku příjmu?

Zdroj: Unsplash.com

Contents

1.    Životní pojištění

Jedním ze způsobů, jak vykrýt nečekaný výpadek příjmu, je mít sjednáno životní pojištění. To ale mnoho Čechů stále považuje za zbytečný výdaj a to, že vám toto pojištění pomůže přesně ve chvíli, kdy nastane nenadálá situace, jako je nemoc, úraz či smrt, si neuvědomují. Mnoho lidí také neví, kdy si životní pojištění sjednat. Tady bohužel neexistuje jednoznačná odpověď a v úvahu je potřeba brát například váš věk, zda máte rodinu i jaký je váš zdravotní stav. Životní pojištění totiž finančně podrží primárně ty, kteří jsou na vašem příjmu závislí.

2.    Pojištění pracovní neschopnosti

Za výpadkem příjmu může stát i nemoc či úraz a v takových případech se vám vyplatí mít i pojištění pracovní neschopnosti. To můžete mít sjednáno v rámci životního pojištění, ale i samostatně. Rozhodně se vám vyplatí zejména tehdy, když nemáte rezervu, splácíte hypotéku či úvěr nebo jste živitelem rodiny. Pokud máte sjednáno pojištění pracovní neschopnosti, peníze dostanete od zaměstnavatele (náhrada mzdy) i od pojišťovny (nemocenské), ovšem vyplacená částka může být až o polovinu nižší, než je váš plat. I tak je to lepší než nic.

3.    Pojištění výpadku příjmu

Pojistit si můžete i výpadek příjmu, resp. si sjednat pojištění denních dávek. To funguje tak, že dorovná rozdíl mezi vaším platem a nemocenským. Většinou se vyplácí 12 měsíců a sjednat by si ho měli ti, kdo mají vyšší plat a jsou tak hlavním živitelem rodiny. Výhodou je, že pojištění si můžete sjednat i jako OSVČ. Při sjednávání pojištění denních dávek byste měli myslet na krytí klíčových rizik, jako je invalidita, dlouhodobá nemoc a úmrtí.

4.    Spoření

Na výpadek příjmu se můžete připravit také tím, že budete šetřit. Obecně se doporučuje mít stranou alespoň takovou částku, která odpovídá vašim 6 měsíčním platům. Kromě toho se však vždy hodí mít také spoření a pravidelně na něj odkládat určitý obnos. V tomto případě se mohou vyplatit také investice, ale tady pozor – neinvestujte sami, pokud o investování nic nevíte, a raději si nejdříve zjistěte potřebné informace nebo si domluvte konzultaci s investičním poradcem.

Ideálním způsobem, jak se co nejlépe ochránit proti následkům případného výpadku příjmu, je kombinace šetření a sjednání některého pojistného produktu, jako je například životní pojištění, kdy si navíc můžete vybrat variantu pojištění spojenou se spořením či investováním.

Podobné články...