Brikety ze dřeva představují ekonomický způsob vytápění domu
S neustále rostoucími cenami energií se začínají mnozí majitelé rodinných domů zabývat otázkou, zda není lepší pořídit si domů kotel na tuhá paliva a začít topit uhlím či dřevem. Není to špatná myšlenka, kupříkladu volba dřevěných briket jako otopu má své opodstatnění.
Dřevěné brikety nejsou drahé
V okamžiku, kdy se rozhodnete zvolit brikety ze dřeva k topení ve vašem kotli na tuhá paliva, můžete si poměrně snadno spočítat, na kolik peněz vás vyjdou. Jedna paleta o hmotnosti 800 kg se dnes dá pořídit v ceně už kolem 4 tisíc korun, přičemž v běžném rodinném domě za rok spotřebujete asi 5 tun briket. Záleží samozřejmě na tom, jak intenzivně topíte, případně zda pomocí kotle rovněž ohříváte pitnou a užitkovou vodu.
Cenově jsou dřevěné brikety a pelety srovnatelné s uhlím. Mají však oproti němu jednu zásadní výhodu – jsou ekologičtější, neboť při jejich spalování nevzniká tak velké množství škodlivých látek, jež se následně komínem odvádějí do ovzduší.
Jak probíhá výroba briket?
Dřevěné brikety vznikají zužitkováním dřevního odpadu – pilin. Ty jsou důkladně slisovány do výsledné podoby ve tvaru různě velkých válečků. Brikety neobsahují žádné chemikálie, takže mají čistě přírodní složení.
Oproti klasickému nařezanému dřevu lze u briket spatřovat jednu zásadní výhodu. Jsou totiž dokonale vysušené, takže lépe hoří, mají vyšší výhřevnost. U běžného dřeva se vlhkost pohybuje v řádech desítek procent, zvláště u čerstvě nařezaného a nasekaného. Proto je nutné jej nechat i několik let schnout, než ho můžete spotřebovat v kotli či kamnech. Dřevěné brikety lze použít ihned poté, co vám na základě objednávky u prodejce dorazí domů. Pouze si ohlídejte jejich skladování, musí být na suchém místě, aby nezvlhly. Ideální je k tomu kupříkladu garáž, kůlna či dobře větraný sklep.